Zásilky odesíláme do zemí v rámci Evropy / We send shipments to countries within Europe
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 100,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Štítky blogu
sociální sítě

https://www.facebook.com/eshopmcaffe

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Čaj
  4. Tajemství čaje
23.08.2017
Čaj

Tajemství čaje

Předpokládá se, že čaj byl v Číně znám již několik tisíc let před začátkem naším letopočtu, avšak doložené zmínky o něm pochází přibližně z období prvního století našeho letopočtu, kdy se čaj stal součástí slavnostního ceremoniálu u císařského dvora. Již tehdy byl čaj vyzdvihován pro své léčivé vlastnosti.

 

 

Čajovníkové plantáže patřily bohatým klášterům, vysokým státním úředníkům a majetným statkářům. Čaj byl vysoce ceněnou surovinou - z lístků se připravoval nápoj, léky i cigarety, ze semen olej a z květů vonné chrámová svíce.

Až do období vlády dynastie Ming (1368-1644) se v Číně vyráběl výhradně čaj zelený. Lisovaný do cihliček zůstával dlouho čerstvý a vydržel tak putování do vzdálených míst světa. Za dynastie Ming se již lístky nelisovaly, ovšem sypaný čaj nevydržel dlouhé cesty do Evropy a ztrácel své jedinečné vlastnosti - příjemnou vůni a chuť. Číňané tak byli donuceni vyvinout dva zcela nové druhy čaje - černý a květinami aromatizovaný čaj. Výroba čaje se tak přizpůsobila potřebám trhu a zahraničního obchodu.

V Číně se pije především čaj zelený, oblíbený je však i čaj částečně oxidovaný (oolong), Pchu-erh a bílý čaj.

Čínské umění čaje zahrnuje také vědění, jak čaj pít - uvolněně, klidně, vychutnat si odpočinek a vnímat všemi smysly uvolnění, které čajové lístky přináší.

Přirozeně čajovník rostl v jihovýchodní  Asii při hranicích Číny a Indie. Jako kulturní rostlina se pěstuje na mnoha místech s příhodnými podmínkami, mezi známé čaj produkující země patří Indie,  Pákistán,  Írán,  Srí Lanka,Čína, Japonsko, Indonésie, Nepál, Austrálie,  Argentina a Keňa. Nejlépe se mu daří v  monzunovém klimatu v subtropickém a tropickém pásu, roste na kyselých půdách, od hladiny moře až po nadmořské výšky kolem 2500 m.

Listy čajovníku jsou dlouhé od tří do pětadvaceti centimetrů a široké mezi jedním a deseti centimetry, dospělé listy jsou tlusté, hladké a kožnaté, s krátkým řapíkem. Čajové lístky se většinou sbírají několikrát do roka, v některých oblastech prakticky celý rok. Lístky se sbírají podle takzvaných sběrových formulí, které určují, kterou část výhonku uštípnout. Obvykle jsou cennější mladší menší lístky u špičky výhonku a pupen. Čaj obsahuje kofein, známý také jako tein.

 


Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

                                                 

      

         Děkujeme za návštěvu v našem rodinném eshopu

 

 

Odstoupení od kupní smlouvy a reklamace

Odstoupení od smlouvy

Reklamace

 

 

 

                                

                                             

 

 

Nákupní portály a způsoby platby

                                                                     

Možnosti dopravy

Osobní odběr zdarma (Bošovice) - termín dle dohody

Závoz zdarma nad 800,-Kč do 25km od místa Bošovice okr.Vyškov

Přeprava zdarma pouze ČR  nad 1100,-Kč

Přeprava Zásilkovna v rámci ČR , Slovenska i Evropy

              

Kontakt
Logo
e-M Caffe - Zbyněk Kříž
© Copyright 2016 – 2022 e-M Caffe
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz